BALIKESİR AYVALIK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

" 12 MART İSTİKLAL MARŞI´NIN KABULÜ, MEHMET AKİF ERSOY´U ANMA VE 18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ İLE ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ" KONULU KONFERANS DÜZENLENDİ.

Ayvalık Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Tarafından "18 Mart Çanakkale Zaferini Anma Günü" nedeniyle konferans düzenlendi.
 " 12 MART İSTİKLAL MARŞI´NIN KABULÜ, MEHMET AKİF ERSOY´U ANMA VE 18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ İLE ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ" KONULU KONFERANS DÜZENLENDİ.

Balıkesir Valiliği tarafından yürütülen BENGİ Projesi kapsamında, Ayvalık Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından, “12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy ile 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ile Çanakkale Şehitlerini” anma günü nedeniyle  konferans düzenlendi.

Kars Kafkas Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Eski Türk Dili Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Eyüp Sertaç Ayaz konuşmacı olarak katıldığı  konferansta, Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal Nazlı,  İlçe Sağlık Müdürü Dr. Gülçin Nazlı, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Güner Bahadır, daire amirleri, öğretmenler ve öğrenciler hazır bulundu. 

Ayvalık Cunda Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Salonunda gerçekleşen konferans,  saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı

Konferansta Yrd. Doç. Eyüp Sertaç Ayaz, Mehmet Akif Ersoy’un yaşadığı dönemde vatan aşkıyla yapmış olduğu toplumsal çalışmaları ve  Havranlı Seyit Onbaşı’nın 276 kilogramlık top mermilerini 3 kez sırtında taşıyarak İngiliz donanmasının en büyük muhribi Quen Elizabeth’i batırmayı başarmasının detaylarını anlatarak, Çanakkale Zaferi’nin kazanılmasının destansı öyküsünü belgelerle ve slaytlar eşliğinde aktardı.

Konferans öncesinde açıklamalarda bulunan Kars Kafkas Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Eski Türk Dili Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Eyüp Sertaç Ayaz, “Çanakkale, bir milletin kalbinin attığı ve bir devrin battığı yerdir. Vatanı için, namusu için can veren Mehmetçiğin yattığı yerdir. Çanakkale; milletimizin birlik ve beraberlik duygusunun ebediyete kadar yok olmayacağının anıtıdır. Milletimizin birlik ve beraberlik ruhunu burada bir kez daha yaşamak ve bunu mümkün olduğunca gelecek nesillere aktarabilmek için buradayız” dedi.

Yrd. Doç. Eyüp Sertaç, Türk milletinin 15 Temmuz’da atlattığı darbe girişiminden sonra tekrar birlik ve beraberlik ruhu içerisinde geleceğine yön vermek adına Çanakkale ruhuna ihtiyaç duyduğunu da sözlerine ekledi.

18-03-201718-03-201718-03-201718-03-201718-03-201718-03-2017

Atatürk Cad.165 Ayvalık - 02663122207

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.