BALIKESİR AYVALIK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ortaöğretim Kurumlarına Yerleştirme Konulu Toplantı Yapıldı

Ortaöğretim Kurumlarına Yerleştirme Konulu Toplantı Yapıldı

        2017-2018 Eğitim- öğretim yılı ortaöğretim kurumları tercih, nakil ve yerleştirme işlemleri ve esasları ile ilgili toplantı, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Güner Bahadır Başkanlığında, Onbeş Eylül Ortaokulu toplantı salonunda gerçekleşti. Toplantıya, ilçemizdeki ortaokul ve lise müdürleri ile müdür yardımcılarının yanı sıra okullarımızda görevli rehber öğretmenler de iştirak ettiler.

        Ortaöğretim kurumlarına yerleşme sistemindeki değişikliklerle birlikte, milli eğitim kurumlarını yaz dönemi boyunca da yoğun bir program bekliyor. Ortaöğretimde tercih, nakil ve yerleştirmeler hakkındaki yeni uygulamalar konusunda geçtiğimiz Cuma günü 29 Haziran 2018 tarihinde Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından İlçe Milli Eğitim Müdürlerini bir araya getiren bir toplantı yapılmıştı.

        Bu sürecin ilçemizde sorunsuz bir şekilde yürütülebilmesi için bu defa Müdürümüz Güner Bahadır Başkanlığında tüm idareciler ve rehber öğretmenlerimizin bir araya getirildiği kapsamlı bir toplantı yapılarak, sürecin sekteye uğramaması için alınması gereken tedbirler ve dikkat edilmesi gereken hususlarla alakalı kapsamlı bir sunum yapıldı.

        Ayvalık’ta yaklaşık 800 öğrencimizin önümüzdeki dönemde liselere yerleştirileceğini söyleyen İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Güner Bahadır, geçtiğimiz hafta yayınlanan konuyla ilgili kılavuza ek olarak özellikle “Yerel Yerleştirme” basamağına ilişkin temel bilgileri sunum yoluyla sıraladı. Yerleştirmelerle ilgili sınava giren ve girmeyen öğrencilerin herhangi bir öncelik sırası olmaksızın başvurularının aynı anda alınması gereğine dikkat çekti. Ayvalık’ta yalnızca bir Kayıt Bölgesi olduğunu, her öğrencinin “Puanlı”, “Mahalli Kayıt Bölgesinde Yerleşme” ve “Pansiyonlara Yerleşme” olmak üzere üç alanda 5’er tercih ve toplamda 15 tercih yapılabileceğini ifade etti.

        Yeni sistemin öğrenci ve velilerimizin herhangi bir mağduriyete maruz kalmaması üzerine, son derece adil bir biçimde planlandığını belirten Müdürümüz Güner Bahadır, Ayvalık’ta yerleştirilmeye konu toplam 1200 öğrenci mevcudu karşılığında, bu sayının da üstünde 1300 kontenjana sahip olduğumuzu; bunun ise sınava girsin ya da girmesin bütün öğrencilerin kesin olarak bir üst eğitim kurumuna yerleştirileceği anlamı taşıdığının altını defaatle çizdi.

        Yerel Yerleştirme kayıt kriterleri üzerinde tek tek durularak, sırasıyla Kayıt Alanında Bulunmak, Okulda Bulunma Durumu, Tercih Sırası, Başarı Havuzu, Devam-Devamsızlık; ve sıra gözetilerek tüm bu kriterlerde eşitliğin sağlanması halinde son bir kriter olarak Öğrencinin Yaşı konusunda örneklemeler yoluyla bilgilendirme sağlandı.

        Sunum ve toplantının bitiminde okul idarecileri ve rehber öğretmenlerimize; sistemin yeni olmasına karşın tüm camiamızla gerekli hazırlığı yapmış ve konuya hâkim bir hazırbulunuşluğa sahip oldukları için teşekkür eden Müdürümüz Güner Bahadır sözlerini şöyle tamamladı:

“Sizlerden bu konuda en önemli istirhamımız şudur: Öğrenci ve velilerimize kayıt ve tercih sürecinde hizmet verirken, başta Türkiye Cumhuriyeti Devletinin; bakanlığımızın ve eğitim camiasının bir ferdi olduğunuzu unutmadan, öğrenci tercihlerine kesinlikle kişisel tercihlerinizi dikte edici davranış ve sözlerden kaçınarak rehberlik edeceksiniz. Yönlendirme değil, doğru, objektif bilgilendirme yoluyla yalnızca rehberlik etmeniz bekleniyor sizden. Özellikle altını çizerek söylüyorum arkadaşlar; herhangi bir eğitim yöneticisinin arkasında durmayacağımız en mühim konu, bir sebeple meydan verilecek öğrenci ve aile mağduriyetidir. Tercihler konusundaki söylemlerinize de bu bakımdan gerekli hassasiyeti göstermenizi bekliyor hepinize kolaylıklar diliyorum.”

 03-07-201803-07-201803-07-201803-07-201803-07-201803-07-201803-07-201803-07-2018

Atatürk Cad.165 Ayvalık - 02663122207

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.