BALIKESİR AYVALIK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okul ve Kent Güvenlik İlçe Toplantısı Yapıldı

  Okul ve Kent Güvenlik İlçe Toplantısı Yapıldı Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan Başkanlığında 02 Şubat 2018 tarihinde saat 16.00´da Halk Eğitim Merkezi toplantı salonunda yapıldı.
Okul ve Kent Güvenlik İlçe Toplantısı Yapıldı

                               Okul ve Kent Güvenlik İlçe Toplantısı Yapıldı Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan Başkanlığında 02 Şubat 2018 tarihinde saat 16.00´da Halk Eğitim Merkezi toplantı salonunda yapıldı.

                            Ayvalık İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Güner Bahadır, toplantının açılışını yaptığı konuşmasında, ilçemizde bulunan okullarımız hakkında kısa bilgi vererek, 44’ü resmi 52 eğitim kurumunun 2 okulumuz hariç (Çakmak ve Çamoba) tamamında güvenlik kamerası mevcut olduğunu; söz konusu okullarımıza güvenlik kamerası sağlanması için de gerekli çalışmaların yürütüldüğünü belirtti. 2017-2018 Eğitim-öğretim yılının ilk döneminde, Ayvalık Kaymakamlığı himayesinde ve İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığı ile sürdürülen koordinasyon neticesinde ilçemizdeki okul ve çevresinde kayda değer herhangi bir güvenlik sorunu yaşanmadığını; bu vesileyle her iki kuruma da mesai kavramı gözetmeksizin yaptıkları fedakâr çalışmalar nedeniyle teşekkür ettiğini söyledi. Başlayacak olan yeni eğitim-öğretim döneminin birlik ve beraberlik içinde, evlatlarımızın herhangi bir emniyet sorunu yaşamadan sağlık ve başarı ile geçmesi temennileriyle sözü Ayvalık Emniyet Müdürü Sayın Fikret Bakır’a bıraktı.

                             Ayvalık Emniyet Müdürü Sayın Fikret Bakır 2. Dönemin hayırlı olması dilekleriyle konuşmasına başladı. Görev alanında 26 resmi 2 özel okul olduğunu belirtti. Okullarımızın 4 risk grubuna ayrıldığını; özellikle liselerin dâhil olduğu yaş grubu itibariyle 1. ve 2. risk grubunda değerlendirdiklerini ve her okulumuzdan sorumlu bir memur görevlendirildiğini, aynı uygulamanın önümüzdeki dönemde de devam edeceğini söyledi. 1. Dönem olduğu gibi internet kafelerde ve servis araçlarında düzenli denetimlerin yapılacağını belirtti.

                            Daha sonra söz alan İlçe Jandarma Komutanı Ramazan Kara, kırsal bölgede faaliyet gösterdiklerinin altını çizip, en önemli risk teşkil eden okulumuzun Altınova Çok Programlı Lisesi olduğunu belirtti. Düzenli devriye gezdiklerini, güvenlikle ilgili her türlü ihbarı değerlendirdiklerini, okul servislerini düzenli denetleyerek gereğinde cezai işlem uyguladıklarını söyleyerek okullarımızın rehberlik servislerinin özellikle madde bağımlılığı gibi konularda kendilerine en önemli bilgi desteğini sağladığını ifade etti. Faaliyetlerin daha sağlıklı yürütülebilmesi için, özellikle liselerde güvenlik konusundan sorumlu bir öğretmenin belirlenerek emniyet görevlilerinin daha rahat irtibat kurmalarının sağlanacağını belirtti.

                               Ayvalık Kaymakamı Sayın Gökhan Görgülüarslan yaptığı konuşmada: “Yeni eğitim- öğretim dönemine başlayacağımız bu günlerde, bizim devlet olarak görevimiz, çocuklarımızın okuldan eve ve evden okula güvenli bir şekilde ulaştırılmalarını, okulda bulundukları süre boyunca güvenliklerinin korunmasını sağlamaktır.  1. Eğitim-öğretim dönemini önemli bir sıkıntı ve aksama olmadan geride bıraktık. 2. Dönemin de hep birlikte koordinasyon içinde çalışmaya devam ederek aynı şekilde geçirme temennisindeyiz.  Çeşitli kurum ve kuruluşlarımız okul ve eğitim kurumlarının güvenliği ile ilgili pek çok çalışma planlamaktadır. Bunun için işbirliği içinde olmak zorundayız. Paydası tek ama paydaşı çoklu olan bir süreç olarak eğitim muhakkak surette bir işbirliğini zorunlu kılıyor. Öğretmenlerimiz, öğrencilerimizin eğitimine ilişkin çok büyük fedakârlıklarla gayret gösteriyorlar. Hepsine gayretlerinden ötürü çok teşekkür ediyorum. Bu bakımdan eğitim, tek başlarına öğretmenlerimizin işi olamaz, velilerimiz de mutlaka işin içinde olmalılardır. Öğrencilerimizin olumlu hal ve hareketlerinin başlangıcı veli-okul işbirliği ile mümkündür. Öğrencilerimizin okul içinde ve dışında hal ve hareketlerinin takip edilmesi, okul önlerindeki seyyar satıcıların denetlenmesi ve daha birçok alanın kontrolü için işbirliği esastır.” sözleriyle toplantıya katılan okul-aile birliği başkanlarının görüş bildirmelerini,  gördükleri sorunları paylaşmalarını istedi.

                         Katılımcılar tarafından herhangi bir öneri ve eleştirinin dile getirilmemesi üzerine Ayvalık Kaymakamı Sayın Gökhan Görgülüarslan, birinci eğitim-öğretim döneminde olduğu gibi önümüzdeki dönemde de güvenlik konusunda herhangi bir sıkıntı yaşanmaması için öğretmenlerimizin yanında anne ve babaların da çocuklarının takibini yapmalarının gerektiğini belirterek; servis şoförlerimizden kantin görevlilerine kadar herkesin, tüm vatandaşların çocuklarımızın güvenliği konusunda sorumlu ve birbirini tamamlayıcı rolleri olduğunu unutmadan çalışmamız gerektiğini vurguladı.

                               Ayvalık Kaymakamı Sayın Gökhan Görgülüarslan, İlçemizde görevli olan emniyet mensuplarının, güvenlik tedbirleri için tek başlarına yeterli olamayacaklarını belirterek,  özellikle uyuşturucu madde bağımlılığı konusunda ailenin çocuk üzerindeki gözleminin önemli olduğunu ifade etti. Kendi çocukları olmasa bile, öğrenim çağındaki herhangi bir çocuğun normal seyrindeki kuşku verici değişimlere kayıtsız kalınmamasını istedi. Kent güvenliği hususunda da İçişleri Bakanlığının direktifleri doğrultusundaki çalışmaların devam etmekte olduğunu belirterek, toplantıya katılan herkese teşekkür etti ve yeni eğitim-öğretim döneminin bir kez daha hayırlı olmasını dileyerek toplantıyı son erdirdi.

06-02-201806-02-201806-02-201806-02-201806-02-201806-02-201806-02-201806-02-201806-02-201806-02-201806-02-201806-02-201806-02-201806-02-201806-02-201806-02-2018


 

                               

Atatürk Cad.165 Ayvalık - 02663122207

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.