BALIKESİR AYVALIK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÇANAKKALE ZAFERİNİN 101. YIL ETKİNLİKLERİ

Çanakkale zaferinin 101. yılı münasebetiyle İsmet İnönü Kültür Merkezinde sergilenen programda şehitlerimiz minnet ve sevgiyle anıldı.
ÇANAKKALE ZAFERİNİN 101. YIL ETKİNLİKLERİ

           18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü saat 9.00´da çelenk sunma töreniyle başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı´mızın okunmasının ardından İsmet İnönü Kültür Merkezinde 15 Eylül Ortaokulu tarafından tertiplenen Anma Programı ile etkinlikler devam etti. 

           İlçe Kaymakamı Namık Kemal NAZLI, Garnizon Komutanı Aydın NAZLI, Belediye Başkanı Rahmi GENCER, Cumhuriyet Başsavcısı Metin TOKEL, İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan BİLEN, gazilerimiz, Şehit Aileleri, kurum amirleri, öğretmen ve öğrencilerin katıldığı program saygı duruşu ve İstiklal Marşı´mızın okunmasının ardından 15 Eylül Ortaokulu Müdürü Soner SUYOLCU´nun açılış konuşmasıyla başladı. Bugünün hem gururumuzun hem de acımızın ortak timsali olduğunu ifade eden SUYOLCU;

"Çanakkale Zaferi, “ben size savaşmayı değil, ölmeyi emrediyorum” diyen Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk halkıyla birlikte verdiği Kurtuluş Mücadelesinin emsalsiz doğuşudur. Çanakkale Savaşlarını benzersiz kılan, işgalcilerin en muazzam savaş gemileri ve binlerce askeri ile boğazı kuşatıp arsızca saldırması değil; gökten yağmur gibi yağan ateşe göğsünü siper eden aziz Mehmetçiktir. Çanakkale’yi Çanakkale yapan; yaralı düşman askerini sırtına alarak onu mevzisine kadar götüren, işgalcilere insanlık dersi veren kahraman Mehmetçiktir. Cepheye gönderdiği oğluna “Ya şehit ol, Ya gazi” diyen, vatanın her karış toprağını evladının canından üstün tutan Türk analarıdır.

Sevgili öğrenciler; Bir Düşünün, Çanakkale ile ilgili anlatılarında hep acı, kan, cefa vardır. Kolay mı kazanılmıştır bu vatan?  “Biraz sonra  Cenab-ı Rabb’ül Alem’in huzuruna varacağız. Abdestsiz gitmeyelim, Haydi” diyerek kendi cenaze namazını kılan neslin torunlarısınız siz.  Mustafa Kemallerin, Yahya Çavuşların, Seyit Onbaşıların, Nihat Topalların, Ersin Yıldırımların, Yavuz Sonat Güzellerin emanet ettiği geleceğimizsiniz siz. O yüzden tesadüf değildir okul isimlerinizin Atatürk, Cumhuriyet, Sakarya, Mehmet Akif, 15 Eylül, Gazi olması... Çünkü hepsinin ismi Çanakkale ruhuyla bezenmiş, dönmeyi düşünmemiş vatan evlatlarını hatırlatır. Tıpkı bugün ülkemizdeki terör belasını ortadan kaldırmak ve vatanımızın bölünmez bütünlüğünü korumak için şehadet şerbeti içen asil kahramanlarımız gibi.

Size sesleniyorum, ey asil kahramanlar, ey analarının goncagülleri ve babalarının koç yiğitleri huzur içinde uyuyunuz. Sizlerin huzurunda diyorum ki, anafartalar’da ki gibi Türkiye’ye hücum da etseler, arıburnu gibi direniriz. Conkbayırı’nda ki gibi kalbimizden  şarapnelle de vurulsak, namazgah tabyası gibi topla da dövülsek, çimenlik kalesi gibi dik, kilitbahir kalesi gibi sağlam dururuz. 57. alay gibi, gerektiğinde son nefesimize kadar mücadele ederiz. Ne güzel anlatmış şair;

Sızlasa da gönüller düşenlerin yasından
Koşar adım gitmeli onların arkasından.
Kahramanlık, içerek acı ölüm tasından 
İleriye atılmak ve sonra dönmemektir.

  Kıymetli misafirler, emin olunuz ki biz öğretmenler de geçmişten aldığımız ilhamla, şehitlerimizin bize bıraktığı mukaddes emanetin sorumluluğunun bilincindeyiz. Bu nedenle vatanımızı aynı ruh ve anlayışla koruyan öğrencileri yetiştirmek temel görevimizdir.  Bizlere böyle bir zaferin gururunu yaşatan başta Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa  Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, aziz şehitlerimizi  rahmet ve minnetle anıyor, kahraman gazilerimize şükranlarımı sunuyor, vatan savunması için ülkemizin her yerinde görev yapan kahraman Türk askeri ve polisine selam ve dualarımı gönderiyorum." ifadelerini kullandı.

 İlçe genelinde yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesinin ardından, öğretmen ve öğrencilerce hazırlanan tiyatrolu müzik ve şiir gösterileri sunuldu. 18 Mart ruhunu vurgulayan gösteri izleyenlere duygu dolu anlar yaşattı. 

 Program çerçevesinde salon içerisinde hazırlanan Çanakkale Şehitlik Abidesi davetliler tarafından büyük beğeni aldı. Programa katılan davetlilere aziz şehiterimiz hayrına helva ikramı yapıldı. Daha sonra İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Erkan BİLEN´in de dağıtımını yaptığı Çanakkale menüsü Ayvalık Meydanında halka dağıtıldı.

 

18-03-201618-03-201618-03-201618-03-201618-03-201618-03-201618-03-201621-03-201621-03-201621-03-2016

Atatürk Cad.165 Ayvalık - 02663122207

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.