BALIKESİR AYVALIK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Balıkesir Valisi Sayın Ersin Yazıcı Ayvalık´ta Öğretmen ve Öğrencilerle Buluştu

BENGİ Projesinin Ayvalık’ta geçtiğimiz eğitim-öğretim yılında gerçekleştirilmiş ve 2017-2018 eğitim-öğretim yılında gerçekleştirilmesi planlanan faaliyetlerini tanıtım toplantısı Sayın Valimiz Ersin Yazıcı’nın teşrifleriyle Cunda Uygulama Oteli’nde gerçekleşti.
Balıkesir Valisi Sayın Ersin Yazıcı  Ayvalık´ta Öğretmen ve Öğrencilerle Buluştu

20 Ekim 2017 Cuma günü, Sayın Valimiz Ersin Yazıcı’nın himayelerinde, İl Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Yıldız’ın koordinasyonunda yürütülmekte olan BENGİ Projesinin Ayvalık’ta geçtiğimiz eğitim-öğretim yılında gerçekleştirilmiş ve 2017-2018 eğitim-öğretim yılında gerçekleştirilmesi planlanan faaliyetlerini tanıtım toplantısı Sayın Valimiz Ersin Yazıcı’nın teşrifleriyle Cunda Uygulama Oteli’nde gerçekleşti.

 

“Manevi desteğini de esirgemeyerek teşrifleriyle bizleri onurlandıran Sayın Valimize şükranlarımı sunmak isterim.”

Sabah saat 10.00’da “Öğretmenler Buluşması” çerçevesinde başlayan toplantının açılış konuşmasını yapan Ayvalık İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Güner Bahadır, Sayın Valimiz ve konukları selamladıktan sonra şunları söyledi:

“Bu konuşmamda, Balıkesir Eğitimde Niteliği Geliştirme ve İzleme (BENGİ) Projesi’yle hangi yaş ve konumda olursak olalım, bizlere de bir yönüyle “öğrenci” ruhu sirayet ettiği yönündeki hissiyatımı paylaşmak isterim müsaadeniz olursa. Çünkü BENGİ ile; “Biz” demeye en çok ihtiyacımız olan bir dönemde daha sık ve içten “biz” demeyi öğrendik. Zamanın manasını ve kıymetini hep birlikte biraz daha derinden kavrayıp, ertelememeyi öğrendik. Okuma alışkanlığı kazanmanın her medeni ülke insanı gibi bizim çocuklarımız için de ertelenemez bir ihtiyaç olduğunu; bu alışkanlığı kazanmak için yarının bile geç olacağını öğrendik. Yarınlardan umut etmeye yüzümüzün olabilmesi için, bugünümüzü bir elmas gibi ince ince işlememiz gerektiğini öğrendik. İtiraf etmeliyim ki hep beraber yol alırken belki biraz ihmal edilmiş bir duygu olan heyecanlanmayı yeniden keşfettik. Devamlılık ve istikrarın, başarıya dair sır olmayan bir sır olduğunu öğrendik. İster eğitimin koordinasyonundan sorumlu idareciler olalım, ister projelerin bizatihi sahadaki uygulayıcıları olalım, bir kez daha asli işimizin öğretmenlik olduğunu öğrendik. Değer bulmak için “değer bilmek” ve değer vermek gerektiğini öğrendik.

Muhakkak BENGİ öncesinde de evlatlarımızı geleceğe hazırlama noktasında gereken gayret ve fedakârlıkta bulunuyorduk. Ancak şurası bir gerçek: BENGİ ile biz, birlikten güç alırken eğitim hususundaki zayıf noktalarımızı da öğrendik. Anladık ki “nicelik” üzerine biraz fazla vurgu yaparken, niteliği geliştirmeyi; niteliği geliştirici çalışmalar yaparken ise bu faaliyetleri gereği gibi “izleme”yi istenilir ölçüde gerçekleştirememişiz. BENGİ’nin, eğitim camiasına sağladığı en mühim kazanım tek cümleyle özetlenecek olursa zannederim şöyle ifade edilebilir: Eğitimin niteliğini geliştirirken, sürekli ve sürdürülebilir izleme yoluyla bir üst nitelik prensibine sağlam bir köprü kurmakta, BENGİ bizim en okunaklı yol haritamız oldu.”

Müdürümüz Güner Bahadır, konuşmasını şu sözlerle tamamladıktan sonra salondaki yerini aldı:

    “Bu vesileyle, ‘Ayvalık BENGİ ile geleceğine yürürken’ irili-ufaklı bütün faaliyetlerde bizatihi varlığıyla manevi desteğini de esirgemeyerek teşrifleriyle bizleri onurlandıran Sayın Valimize şükranlarımı sunmak isterim. Projenin tüm adımlarında bizlerden her türlü maddi ve manevi yardımını esirgemeyen Sayın Kaymakamımıza, Sayın İl Müdürümüze; projelerimize sahip çıkarak her bakımdan bizlere destek olan daire amirlerine, Ayvalık Belediyesine, meslek odalarına, sivil toplum kuruluşlarına; çabalarımıza görünürlük sağlayan basın mensuplarına, öğrencilerimize, Ayvalık halkına ve tüm paydaşlarımıza şahsım ve kurumum adına teşekkür ederim. BENGİ’ye gönül veren, inanan ve her bir çocuğumuzu ‘ağaç içinde ağaç geliştiren birer tomurcuk’ addederek büyük bir azimle çalışan öğretmenlerimize ve okul idarecilerimize de huzurlarınızda teşekkür ediyorum.”

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Güner Bahadır’dan sonra kürsüye gelen Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan Balıkesir Valisi Sayın Ersin Yazıcı ve misafirleri selamlayan kısa bir konuşmanın ardından Ayvalık okullarında geçtiğimiz eğitim-öğretim yılında gerçekleştirilmiş ve 2017-2018 eğitim-öğretim yılında planlanarak projelendirilen faaliyetleri tanıtan tafsilatlı bir sunum yaptı.

“Yüreğine, kalbine dokunmadığınız öğrencinin beynine dokunamazsınız”

İlçemiz Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan’ın sunumu sonrasındaki konuşmalarına “Bu güzel buluşmada bizleri bir araya getiren kaymakamımız ve İlçe Milli Eğitim Müdürümüze teşekkür eder, Sayın Valimize şükranlarımı sunarım.” sözleriyle başlayan Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, kısaca BENGİ Projesinin hedef ve vizyonundan bahsetmesinin ardından şöyle sürdürdü:

 “Yüreğine, kalbine dokunmadığınız öğrencinin beynine dokunamazsınız. Elbette bu ülkeye iyi bir mühendis, iyi bir doktor kadar iyi berberler, iyi terziler de lazımdır. Fen Liseleri kadar Meslek Liselerindeki öğrencilerin de yüreğine dokunmayı başardığımızda çok iyi noktalara geleceğine samimiyetle inanmanızı isterim. BENGi ile amacımız milli manevi değerlerine, Atatürk ilkelerine bağlı, teknolojiyi gereğince kullanan bireyler yetiştirmektir. Şu an salonda yaklaşık 400 öğretmenimiz var. Belki pek çoğunuzun fikri yönelimi farklı olabilir; yine de ortak bir paydada buluşuyoruz: Eğitim ve BENGİ sevdası. Gerçekten ilimizde oluşan bir sinerji, bazı çevrelerde söylendiği gibi hiç de öyle basit değil. Geçen eğitim-öğretim yılında projeye katkılarınızdan dolayı hepinize teşekkür ederim. Ayvalık’ı akademik başarı noktasında gelecekte daha da üstlerde görmek istiyoruz.”

 İl Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Yıldız, Değerler Eğitimi ve Sosyal- Kültürel- Sanatsal- Sportif Faaliyetler konusunda ise şöyle dedi:

“Bugüne dek şiirleri, belli prensipleri içeren bilgileri hep okul panolarına astık, ama öğrencilerin kalplerine nakşedemedikten sonra fazla anlamı olmadı maalesef. Sosyal- Kültürel- Sanatsal- Sportif Faaliyetler çerçevesinde yapılan okuma etkinliği noktasında ‘20 dakika ile ne olur’ demeyin lütfen; nihayetinde bu yolla bir alışkanlık kazanılmış oluyor. Sportif faaliyetler hususunda da sizden bir istirhamımız var; her öğrencimizin mutlaka bir spor dalıyla ilgilenmesini sağlayalım. Ayrıca projelerimize ailelerimiz dahil edilmesi de üzerinde önemle durduğumuz bir husustur.”

“Öğretmen Anı Yarışma”nda Balıkesir İl birinciliği “Kırmızı Bisiklet” ile Ayvalık’ın

Milli Eğitim Bakanlığının açtığı “Öğretmen Anı Yarışma”nda “Kırmızı Bisiklet” başlıklı anı öykülemesiyle Balıkesir il birincisi olan Sakarya Ortaokulu İngilizce Öğretmeni Elif Kabataş’ın cümlelerinden de alıntı yapan Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız “BENGİ ucu açık bir proje, sizlerin katkılarıyla zenginleşecek bir proje. Bugüne kadar gerçekleştirdiğiniz başarılı çalışmalar ve önümüzdeki dönem yapmayı planladığınız çalışmalar için siz öğretmenlerimize teşekkür ederim.” Sözleriyle konuşmasını tamamlayarak sözü Valimiz Sayın Ersin Yazıcı’ya bıraktı.

“ ‘Biz ne yapabiliriz’ sorusunun cevabını düşünmek ve bir sinerji oluşturmak durumundayız.”

Kürsüye teşrif eden Balıkesir Valisi Sayın Ersin Yazıcı öğretmenlere “Milli eğitimin adeta neferleri, kendini eğitime adamış olan siz öğretmenlerle bir arada olmaktan çok mutluyum. Hatırlarsanız, BENGİ burada; Ayvalık’ta başladı. Konu BENGİ olduğunda daha önce duymadığımız herhangi bir kelime elbette yok. Ancak gönlümüzü ortaya koyarak o kelimelerin hakkını verebildik mi; asıl soru bu.”

BENGİ Projesi kapsamında iki hususun hassaten üzerinde önemle durduğunu vurgulayan Balıkesir Valisi Sayın Ersin Yazıcı, bunlardan biri olan okuma alışkanlığı noktasında Birleşmiş Milletler verilerine bakıldığında son derece üzücü sonuçlarla karşılaşıldığını, esasen bu sonuçtan utanılması gerektiğini bunun kabul edilebilir olmadığını söyledi. Değerler eğitimi konusunda ise, her ferdin sahip olmak zorunda olduğu bazı evrensel hasletleri inşa ederken öğretmenlerimizden biraz daha özen ve ilgi talep ettiğini belirtti:

“Toplumda değerlerle ilgili herhangi bir sorun olduğunda her kesimden insanın aklına ilk gelen eğitim kurumlarıdır. Bu bir bakıma haksız bir bakış açısı da değil. Savcıyı da, tapu memurunu da astsubayı da siz öğretmenler yetiştiriyorsunuz nihayetinde. Toplumun en ağır yükü sizlerin omuzlarında, aynı zamanda sorumluluğu da.

26 yıldır bir mülki idare amiri olarak her yerde tekrarladığım şudur: Eğitimi masaya yatıracağız, eğitimle ilgili konuları derinlemesine tartışacağız ve bir sinerji oluşturacağız. Hepimiz, Balıkesir Valiliği olarak, İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, Ayvalık Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, tek tek öğretmenler olarak ‘biz ne yapabiliriz’ sorusunun cevabını düşünmek ve bir sinerji oluşturmak durumundayız. Bunun için, herhangi başka kurum ya da kişiler üzerinden beklenti oluşturmak ve ön şartlar sıralamak yerine, ‘biz ne yapabiliriz’ ile başlamak durumundayız. Hedeflerimizi ortaya koyarken ihtimam göstereceğimiz noktalar;

-Planlanan faaliyet hukuken bizim yetki alanımızda olmalı.

-Kendi maddi imkanlarımızla gerçekleştirilebilir olmalı.

-Sahip olduğumuz mevcut insan kaynağımızla gerçekleştirilebilir olmalı.”

“Tek bir öğretmen bir köyü, beldeyi, ilçeyi değiştirebiliyor.”

“Dünyada bazı özel liderler dışında toplumu değiştirip dönüştürebilen tek meslek grubu sizlersiniz. Tek bir öğretmen bir köyü, beldeyi, ilçeyi değiştirebiliyor. Anadolu’da bunun yüzlerce örneği var. Ben, öğretmen arkadaşlarımın isterlerse bunu yapabildiğini gördüm. Bu konuda öğretmenlerimize güvenimde bir gram eksik yoktur. BENGİ ile amaçlananlardan biri de şuydu: Gerçekleşmiş ve projelendirilerek gerçekleştirilmesi planlanan manzumelerden ilimizdeki, ilçemizdeki eğitimle doğrudan ilgisi olmayan kurum, kuruluş, kişi ve toplulukların da haberdar edilmesi. İstedik ki, eğitim camiası toplumun her kademesindeki kişilerin çocukları için neler yapıyor; bilinsin. Eksiklerimiz hususunda da bizlere yardımcı olunsun ve böylelikle bir sinerji meydana gelsin. Kısacası istedik ki; ‘işimiz bereketlensin’.”

En kıymetli varlığımız çocuklarımız olduğunun birkaç örnekle altını çizen Balıkesir Valisi Sayın Ersin Yazıcı, “Sevgili öğretmenlerimiz lütfen bizim en değerli varlıklarımıza siz de kıymet verin. Bu çocuklar sizlere emanettir; onlara kendi canınız gibi bakın, bu şuurla çalışın.” sözleriyle konuşmasını bitirdi ve Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan tarafından kendisine “Kitaptan Kanatlar” plaketi ile elişi ebru bir tablonun takdim edilmesinden sonra öğretmenler buluşması oturumu sona erdi.

Saat 14.00’da gerçekleşen ikinci toplantıların ikinci oturumunda ise Balıkesir Valisi Sayın Ersin Yazıcı, Ayvalık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden 90 öğrenci ile bir araya gelerek okuma etkinliği gerçekleştirdi. Okuma etkinliğini müteakip kendisini tanıtan kısa bir konuşma yaptıktan sonra öğrencilerle birebir çeşitli konularda sohbet ederek sorular yönelten Balıkesir Valisi Sayın Ersin Yazıcı genç öğrencilere hitaben şunları söyledi:

“Biz, büyük bir milletin evlatlarıyız”

“Biz bu projede yer alan okuma etkinlikleriyle neyi amaçlıyoruz? Kitap okuma alışkanlığını acilen kazanmak zorundayız çünkü bütün medeni ülkelerde insanlar okuyor. Biz, büyük bir milletin evlatlarıyız ve eğer büyük bir ülke olacaksak gelişmiş ülkelerdeki ortalama kitap okuma rakamlarına ulaşmaya gayret etmek mecburiyetindeyiz. Gençler, hepinizi tebrik ediyorum. Okuldaki bölümünüz çok güzel. Okulunuz bitince de inşallah isteğinize uygun bir meslek sahibi olursunuz.”

Balıkesir Valisi Sayın Ersin Yazıcı, saat 16.00’da muhtarlarla yapacağı toplantı için diğer salona geçtiğinde Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Yıldız da Ayvalık okul müdürleri ile bir toplantı yaptı.

 

     Balıkesir Valisi Sayın Ersin Yazıcı, Cunda Uygulama Oteli’ndeki programına akşam saatlerinde “Biz Anadoluyuz” Projesi kapsamında ilçemizde bulunan Adıyamanlı 183 öğrenciye “Adıyaman’ın çiçeklerini burada ağırlamaktan mutluyum, hoşgeldiniz. Biz hep birlikte biriz, hep birlikte Türkiye’yiz. (…) Hiç kimse bu beraberliğimizi Allah’ın izniyle bozamayacak” şeklinde hitap ettiği kısa bir konuşma ile devam etti. Konuşmanın bitiminde bir süre öğrencilerimizle sohbet eden ilimiz Valisi Sayın Ersin Yazıcı, “Biz Anadoluyuz” Projesi kapsamında konuk edilen Adıyamanlı öğrenci grubu ile birlikte kitap okuma etkinliğine de katıldıktan sonra Ayvalık’taki programını tamamladı. Balıkesir Valisi Sayın Ersin Yazıcı, Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız ve İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Güner Bahadır tarafından uğurlandı.

23-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-201723-10-2017

Atatürk Cad.165 Ayvalık - 02663122207

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.