BALIKESİR AYVALIK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BALIKESİR AYVALIK İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ "KİTAPTAN KANATLAR" PROJESİ, BALIKESİR VALİSİ ERSİN YAZICI´NIN KATILIMLARI İLE BAŞLATILDI.

BALIKESİR AYVALIK İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ "KİTAPTAN KANATLAR" PROJESİ, BALIKESİR VALİSİ ERSİN YAZICI´NIN KATILIMLARI İLE BAŞLATILDI.

            Balıkesir Ayvalık İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından BENGİ (Balıkesir Eğitimde Niteliği Geliştirme ve İzleme) Projesi kapsamında hazırlanarak Ayvalık Kaymakamlığı ve Ayvalık Belediyesi’nin destekleri ile yürütülecek olan  “Kitaptan Kanatlar” Projesi;  Balıkesir Valisi  Ersin Yazıcı, Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, İlçe Milli Eğitim Müdürü Güner Bahadır, il ve ilçe daire amirleri, Okul Müdürleri ve Okul Aile Birliği Başkanları, öğretmenler, öğrenciler, oda ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile muhtarların da hazır bulunduğu toplantı ile başlatıldı.

           Ayvalık’ta  kitap okuma alışkanlığının geliştirilmesini amaçlayan projenin açılış toplantısından önce; Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı; Algoritma, kodlama ve arayüz tasarımları alanlarında Code&Desing Academy tarafından dünya genelinde düzenlenen ve 9 milyon 896 bin 9 kişinin katıldığı yarışmaya Ayvalık ‘tan katılan dünya yedincisi olan Bulut Erdemirburç ile İstanbul’da düzenlenen 15.Uluslar arası Mutfak Günleri Gastronomi Festivali´nde ‘En İyi Lise’ ödülünü almaya hak kazanan Cunda Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Yiyecek ve İçecek Hizmetleri Bölümü 12. Sınıf Mutfak Bölümü öğrencilerini kutlayarak kitap ödüllerini dağıttı.

            Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda, Ayvalık Anadolu Lisesi  “Gönül Elçileri” öğrenci grubu tarafından hazırlanan, “ilçemizde kitap okuma alışkanlığı” ile ilgili röportajların  yer aldığı slayt gösterisi izlendi.

          Açılış programında konuşan Ayvalık İlçe Milli Eğitim Müdürü Güner Bahadır, projenin tanıtımını yaptığı konuşmasında,   Ayvalık genelinde kitap okuma alışkanlığının kazandırılması amacıyla,  okullarımızda haftada 2 gün 20’şer dakika yapılacak olan kitap okuma etkinliklerinin, Ayvalık Kaymakamlığı ve Ayvalık Belediyesi ile işbirliği içerisinde yürütüleceğini belirtti.  Proje kapsamında Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal Nazlı’nın yanı sıra Belediye Başkanı Rahmi Gençer, ilçe protokolü, daire amirleri, Sivil Toplum Kuruluşlarının başkanları, Okul Aile Birliği Üyeleri, Basın Mensupları, hayırseverlerimiz, İşadamları ve gönüllü velilerimiz; öğrenciler ile birlikte kitap okuyarak  projeye destek vereceklerini kaydetti.

          Açılış töreninde konuşan Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız ise;  13 Şubat’ta yeni görevine başladığını hatırlatarak, Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı’nın öncülüğünde il genelinde başlatılan Bengi Projesi dahilinde Ayvalık’ta düzenlenen “Kitaptan Kanatlar” gibi  örnek projeleri destekleyeceklerini belirtti.

         Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer  ise konuşmasında, projede yer almalarından dolayı duyduğu memnuniyeti ifade etti.  Başkan Rahmi Gençer proje kapsamında, kitap okuyan öğrencilere yönelik 200 bisiklet, dizüstü bilgisayar ve benzeri hediyeler vereceklerini de hatırlatarak ilerleyen zamanlarda ödülleri arttıracaklarının da sözünü verdi. Kendisinin de unutmaya yüz tuttuğu kitap okuma alışkanlığını yeniden kazanacağına inandığını söyleyen Belediye Başkanı  Rahmi Gençer,  ilçede yaşayan her vatandaş, sivil toplum örgütü ve kurumların da projeye destek vermesini istedi.

         Törende konuşan Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Peygamberimiz Hz. Muhammed’e ilk gelen vahiyin ‘oku’ olduğuna işaret ederek, düzenledikleri kitap okuma seferberliğine ilçedeki tüm resmi ve özel kurumlarla, toplumun her kesiminin tam destek vermesini istedi. 14 Şubat Sevgililer Gününe atıfta bulunan Kaymakam Namık Kemal  Nazlı, “Hava çok soğuk ama içimizi, ısıtan bir şey var, oda sevgi. Fakat toplum olarak içimizde üşüttüğümüz bir sevgimiz var, o da kitap sevgisi. Biz bu sevgiyi ısıtmak ve içimizi ısıtacak bir noktaya getirebilmek için yola çıktık. Kitaplar dünyamızı geliştiren unsurlardır. Kitapların bizlere aktardığı bilgi dünyası, düşünce dünyamızı ve görüş ufkumuzu geliştiriyor. O yüzden okumak çok önemli. Okuyacağız. Okumanın yaşı yok.” dedi.

           Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı da, BENGİ Projesi’nin hazırlığının Ayvalık’ta yapıldığını hatırlatarak sözlerine başladı. UNESCO’nun 2013 yılında 173 ülkede yıllık kitap okuma sayısı ile ilgili yaptırdığı bir ankette Türkiye’nin 86. sırada olduğunun belirlendiğini kaydeden Vali  Ersin Yazıcı, bu  durumu hep birlikte değiştirecek ve düzelteceğiz” dedi. Bir orman yangınının sadece itfaiye ve Orman Bölge Müdürlüğü’nün sorumluluğunda olmadığını ve yanan ormanın herkese ait olduğu için tüm kurumları ilgilendirdiğini vurgulayarak, “Tıpkı o orman yangını nasıl ki hepimizi yakından ilgilendiriyorsa, BENGİ Projesi ve bugün başlayan “Kitaptan Kanatlar” projesi de hepimizindir. Bu projeye tüm kurumlarımız ve sivil toplum kuruluşlarımızla toplumun her kesiminden vatandaşlarımız tam destek vermelidirler” diye konuştu.

          Tören, Balıkesir Valisi  Sayın Ersin Yazıcı  öncülüğündeki protokol ve diğer misafirler, dağıtılan kitapları sessizce okumaları ile sona erdi. Bu okuma ile  projenin ilk etkinliği de gerçekleştirilmiş oldu.

 

15-02-201715-02-201715-02-201715-02-201715-02-201715-02-201715-02-201715-02-201715-02-201715-02-201715-02-201715-02-201715-02-201715-02-201715-02-201715-02-201715-02-201715-02-2017

 

Atatürk Cad.165 Ayvalık - 02663122207

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.