BALIKESİR AYVALIK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

AYVALIK´TA EĞİTİME YENİ YAKLAŞIM : KODLAMA EĞİTİMİ

Balıkesir Ayvalık ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü´nün öncülüğünde açılan "kodlama" eğitiminden mezun olan Türkiye´nin ilk çocuk "mentör"leri, bilgi ve deneyimlerini yaşıtları ile paylaşıyor. Yazılım konusunda dünya genelinde birincilikleri bulunan Gamze Oruç Altınok  tarafından Cunda Mesleki Teknik Anadolu Lisesinde eğitilen, 7-13 yaşlarındaki öğrenciler, yetişkinler kadar algoritma, bilgisayar ve robotik kodlama bilgilerine sahip.
AYVALIK´TA EĞİTİME YENİ YAKLAŞIM : KODLAMA EĞİTİMİ

21.yüzyıl becerileri ile donatılmış yeni bireylerin yetiştirilmesi için erken yaşta kodlama eğitiminin gerekliliği ışığında ve Milli Eğitim Bakanlığının "Kodlama Eğitimi"ni müfredata alma çalışmaları olduğu şu sıralar, Ayvalık İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yine ilklere imza atıyor.
             Bilgisayar yazılım programının ilk adımı olan kodlama; bilgisayarda yazılım, uygulama ve web sitesi oluşturmayı mümkün kılan bir dilde elektronik olarak yazmak anlamına geliyor. Yüzlerce kodlama dili var. Bu temel bilgi öğrenildiğinde, bilgisayarda kendi yazılım, uygulama ve web sitenizi yapmanız mümkün olabiliyor.  
       Ayrıca, kodlama sadece bilgisayar bilimleri ile sınırlı olmayıp, çocuklara erken yaşta algoritmik düşünme, farklı alanlarda  sorunlarla karşılaşmaları durumunda yaratıcı düşünme ve problem çözebilme becerileri  de kazandırmaktadır. Analitik ve eleştirel düşünme, problem çözebilme, tasarım odaklı düşünme gibi, önemi tüm dünya eğitim sistemlerinde değişime neden olan  “Kodlama Eğitimi” ve robotik çalışmalar gibi birçok beceriyi erken yaşta çocuklara aşılamak için, Ayvalık İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Cunda Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bilgisayar Laboratuarında başlattığı ve üç aydır devam eden kodlama eğitimi meyvelerini vermeye başladı.
      Bu süreçte eğitim alan çocuklar, kendilerini geliştirmelerinin ardından arkadaşlarına Türkiye’nin ilk çocuk mentörleri olarak eğitim verdiler.
           Ayvalık İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen’in öncülüğünde yapılan etkinlikte çok sayıda öğrencimiz; algoritma-bilgisayar ve robotik kodlaması ile tanışıp aynı zamanda öğrendiklerini uygulama yapma imkânı buldu. Etkinliğe destek veren Uluslararası Kadın Sanatçılar Derneği Ayvalık Şube Başkanı ve Yazılım Mühendisi Gamze Oruç Altınok, “Geçen yıl Ayvalık İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen öncülüğünde başlatmış olduğumuz kodlama eğitimi sonucunda şu an mentörlük görevini yapan çocuklarımız, kısa bir sürede görsel algoritmik eğitimi tamamlayıp, farklı programlama dilleri ile özellikle java programlama dili üzerinde yoğunlaşıp, veri tabanı programlama eğitimlerini almaya devam ediyorlar. Çocuklarımızda gördüğüm bu ışığı arkadaşları ile paylaşmalarını istedim. Daha sonra araştırma yaptım ve gördüm ki; Türkiye’de birçok kodlama etkinliği yetişkinler ve bilişim uzmanları tarafından yapılıyor. Kısa zamanda çok sayıda çocuğumuza ulaşıp kodlama etkinliğini yaygınlaştırmak için çocuk mentörlerimiz ile böyle bir etkinliği yapma kararı aldık. Bu yüzden şu an yapmış olduğumuz bu etkinlik Türkiye’nin ilk çocuk mentörleri tarafından yapılan bir etkinlik oldu. Yaşadığımız yer olan Ayvalık’a daha büyük katkı sağlamak amacıyla farklı projeler üretmeyi sürdüreceğiz. Aynı zamanda bu çocuklarımız ile Dünya geneli yapılan kodlama yarışmalarına hazırlanıyoruz.  Ayvalıklı çocuklarımıza bu imkanı sağlayan başta Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal Nazlı’ya ve  İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen’e ve çocuklarımızın duyarlı ailelerine  çocuklarımız adına çok teşekkür ederim.” dedi.
          Gerçekleştirilen etkinliğe katılan Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal Nazlı ise; teknoloji ile ilgili gelişmelerin eğitim ve öğretime katkısının yadsınamaz olduğunu vurgulayarak, “Bugün burada da Uluslar arası Femin&Art Derneği Ayvalık Şubesi’nin çocuklarımıza kodlama ve algoritma konularında bilgi ve becerilerini arttıracak üç ay süren bir çalışma yaptılar. Bunun sonucunda da çocuklarımıza başarı belgeleri ve sertifikalarını dağıttık. Burada kazanmış oldukları tecrübelerle, edinmiş oldukları bilgilerle hem ulusal hem de uluslararası yarışmalara çok rahat bir şekilde katılabilecekler. Çocukların vizyonunu, misyonunu açacak bu çalışma, başarıyı beraberinde getiren hususlardır ve başarı olduğu sürece de biz bundan büyük bir memnuniyet duyarız. Bundan bir ay kadar önce de Altınova Mahallemizdeki Cihan Yorgun Okulumuzda da kodlama ve algoritma çalışması yapmıştık. Bu nedenle de biz, Milli Eğitim Bakanlığı’nın gelecek yıl sunacağı bu eğitim hizmetini şimdiden başlattık. Elbette bu durum bizim için son derece gurur verici” diye konuştu.

30-12-201630-12-201630-12-201630-12-2016

Atatürk Cad.165 Ayvalık - 02663122207

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.