BALIKESİR AYVALIK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ayvalık’ta BENGİ Projesi Kapsamında Gerçekleştirilen Faaliyetleri Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

BENGİ Projesinin İlçemizde 2016-2017 eğitim-öğretim yılında gerçekleştirilmiş faaliyetlerine ilişkin değerlendirme toplantısı Cunda Uygulama Oteli konferans salonunda yapıldı.
Ayvalık’ta  BENGİ Projesi Kapsamında Gerçekleştirilen Faaliyetleri Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

     Sayın Valimiz Ersin Yazıcı’nın himayelerinde, İl Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Yıldız’ın koordinasyonunda yürütülmekte olan BENGİ Projesinin İlçemizde 2016-2017 eğitim-öğretim yılında gerçekleştirilmiş faaliyetlerine ilişkin değerlendirme toplantısı Cunda Uygulama Oteli konferans salonunda yapıldı.

     Balıkesir Eğitimde Niteliği Geliştirme ve İzleme Projesi (BENGİ) Ayvalık faaliyet değerlendirme toplantısına Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Güner Bahadır, Şube Müdürümüz Erkin Kamacı ile okul idarecilerimiz katıldılar.

     Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ardından, bir yaşını dolduran BENGİ Projesi çerçevesinde 2016-2017 eğitim-öğretim yılı boyunca ilçemizin tüm okullarındaki çalışmaların tanıtıldığı ve okul müdürleri tarafından yapılan sunular ile takdimlerine geçildi.

     Bilindiği gibi 4 ana başlık altında toplanıp projelendirilen BENGİ Projesi ile ilçemizde Akademik Başarı, Değerler Eğitimi, Sosyal- Kültürel- Sanatsal- Sportif Faaliyetler, Okul-Aile- Toplum Çalışmaları alanlarında oluşturulmuş çeşitli projelerin yanı sıra, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzce hazırlanan “Kitaptan Kanatlar” Projesinin okullarımızda başarı ile uygulandığının dile getirildiği ve görsel malzemelerle desteklenen sunularda, her öğrenci, öğretmen ve idarecimizin BENGİ Projesinin doğal katılımcısı olduğu vurgulandı.

     İlçemizdeki eğitim-öğretim faaliyetleri üzerinde BENGİ Projesinin, eğitim ve öğretimin niteliğini artırarak Ayvalık’ta birliktelik ruhunu yakalamak konusunda son derece ufuk açıcı olduğunun belirtildiği okul faaliyetleri tanıtım sunularında, ortak ana başlıklar dışında oldukça zengin alt etkinlik ve proje başlıkları da yer aldı.

     “Ayın Değer Teması”, “Aile Bağları”, çeşitli örnek şahsiyetlerin okullarımıza davet edilmesiyle zenginleşen “Kariyer Günleri”, “Sihirli Makaslar”, “Askıda Meyve ve Sebze”, gibi uygulamalar yanı sıra sosyal medya ve iletişim araçlarının doğru ve etkin kullanımı, çevreye ve çevreyi meydana getiren canlılara duyarlılık geliştirmeyi hedeflerinden hareket eden temaların öne çıktığı faaliyet sunum ve değerlendirme toplantısında bir kez daha “BENGİ’de her okul farklıdır, her okul kendi hedefleriyle yarışır.” düsturunun hayat bulduğu görüldü.

     Okul sunumlarının tamamlanmasını takiben eğitim-öğretim faaliyetleri üzerindeki önemli ayrıcalıklarından birinin “il denetimli, izlemeli ve koordineli” bir çalışma olduğu Ayvalık BENGİ Değerlendirme Toplantısında İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Güner Bahadır da kısa bir konuşma yaptı. Müdürümüz konuşmasında BENGİ Projesi ile nitelikli kazanımlar hedefinin ve “birbirini geçmeye değil, kendini aşma ilkesine dayalı” başarı algısının yaygınlaştırılmasından memnuniyet duyduğunu belirten konuşmasına şöyle devam etti:

     “BENGİ Projesinin başlangıcında; hayata geçirilme aşamasındaki Çalıştay’a da Cunda Uygulama Oteli ev sahipliği yapmıştı. O zaman bizler, bu salonda misafir olarak bulunmuştuk. Balıkesir çapında eğitimin niteliğini geliştirme, bütünleşme hususunda gerçekleşmesi umut edilen bir tasarı olarak karşımızda duran bir proje idi. Şimdi büyük memnuniyetle görüyorum ki, aramızda, şu noktada örnek çalışmaların izlenebildiği interaktif bir ortamda tartışarak geliştirme yöntemlerine katkıda bulunmaya çalıştığımız BENGİ Projesinin bu düzeye gelebileceğini tasavvur edemeyenler ya da kimi önyargılar besleyenlerimiz bile, başta “Değerler Eğitimi” başlığı olmak üzere tüm ana başlıklar çerçevesinde BENGİ ile fark yaratıldığının idrakine varmış durumdadır. BENGİ Projesinin isminde yer alan ‘Nitelik’, ‘Geliştirme’ ve ‘İzleme’ kelimeleri üzerinden gidecek olursak şunu görüyoruz; yavaş yavaş meyvelerini veren etkinlik ve alt projelerimiz niteliğe dair algımızı oluştururken, tüm bu faaliyetlerimizin sürdürülebilirliği ve nitelikle buluşabilirliği bize geliştirme rotasını çizmektedir. ‘İzleme’ etabı konusunda ise az sonra Sayın Kaymakamımızın da değerlendirmeleriyle BENGİ kapsamında gerçekleştirdiğimiz bu toplantının çerçevesi daha görünür olacaktır. Örnek uygulamalardan birbirimizi haberdar ettiğimiz böylesi toplantıların paylaşıldıkça çoğalan güzelliklerden olmasını temenni ederim.

     Samimiyetle planlanarak gayretle takibi yapılan her projede olduğu gibi hayat boyu öğrenmeyi esas alan, öğrencileri yetenek ve ilgileri doğrultusunda yönlendirip ve desteklemeyi düstur edinen BENGİ Projesi de, bir bakıma işin mutfağında yer alan siz değerli okul idarecileri, öğretmenler, öğrenciler, sivil toplum kuruluşları ve basın mensuplarının içtenlikle sahip çıkmasından ötürü, İlçe Kaymakamlığımız ve paydaşlarımızın büyük desteklerinden ötürü bulunduğumuz sevindirici noktaya gelmiştir. Bu vesileyle her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.”

     İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Güner Bahadır’ın konuşması sonrasında kürsüye davet edilen İlçemiz Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan;

     “Böyle bir projenin, BENGİ’nin konu edildiği, etkinlik ve projelerin tanıtıldığı bir toplantıda sizlere hitap etmekten mutlu olduğumu belirtmek isterim. Sabır ve gayretle hazırlayıp bizlere takdim ettiğiniz sunu çalışmaları için hepinizi tebrik ederim. Bu salonda ilk kez BENGİ Projesi ile ayrıntılı olarak tanışmış ve çalışmış oluyorum. Öncelikle ilçemiz için hayırlı olmasını dilerim. Bizlere sunduğunuz çerçevede bugüne kadar yapılan çalışmaları sistemli bir şekilde görmenin sonraki çalışmaları planlama açısından çok önemli olduğuna inanıyorum. Başarılı her örneğin arkasında, sürdürülebilir her başarının arkasında bir projeyi içselleştirmek, o projeye başta inanmak, gönülden sahiplenmek vardır. Bu çalışmanın kapsamlı bir ekip çalışması olmasının ötesinde, devletimiz için, milli eğitim sistemimiz için önemi iyi değerlendirilmelidir. Neticede bu bizlerin kişisel başarı hikayemiz değil, bu milletin evlatlarını geleceğe daha donanımlı, ahlaklı kişiler olarak taşımayı hedefleyen bir proje olarak düşünülürse anlamlı olacaktır. Sürece katkısı olan; emeğiyle, zamanıyla, gayretiyle katkı sunan herkese teşekkür ederim.” Sözleriyle katılımcılara hitap ettikten sonra okul müdürleri tarafından kendisine yöneltilen sorulara cevap verdi.

 

     Toplu fotoğraf çekiminin ardından iki oturum halinde gerçekleşen toplantı sona erdi.

 04-10-201704-10-2017

04-10-201704-10-201704-10-201704-10-201704-10-201704-10-201704-10-201704-10-201704-10-201704-10-201704-10-201704-10-201704-10-201704-10-201704-10-201704-10-201704-10-201704-10-201704-10-201704-10-201704-10-201704-10-201704-10-201704-10-2017

Atatürk Cad.165 Ayvalık - 02663122207

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.