BALIKESİR AYVALIK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

AYVALIK 3.GELENEKSEL AŞIKLAR ŞÖLENİ GERÇEKLEŞTİ.

AYVALIK 3.GELENEKSEL AŞIKLAR ŞÖLENİ GERÇEKLEŞTİ.

               Bengi Projesi kapsamında; Ayvalık Halk Eğitim Merkezi ve Ayvalık Anadolu Lisesi işbirliği ile Geleneksel Âşıklık Sanatı hakkında farkındalık oluşturarak kültürel birikimimizin yeni nesillerimize tanıtılması amacıyla; "Yesevi´nin İzinden, Dedem Korkut Sazından, Yunus Emre Özünden, Âşık Veysel Gözünden, Ata Yurdundan Anadolu´ya" teması ile, okul müdürlerimizin, kursiyer, eğitmen ve  öğrencilerin katılımıyla, " 3.AŞIKLAR ŞÖLENİ" düzenlendi. 
              Etkinlik kapsamında Erzurumlu Âşık Temel Turabi, Karslı Âşık Mustafa Aydın ve Kazakistanlı Dombra Sanatçısı Şemsigül Jakupova katılımcı sanatçılar olarak programda yer aldı. Seyircilerin dikkatle izledikleri program içerisinde âşıklarımız, Koşma, Türkü, Doğaçlama Şiir, Lebdeğmez, Atışma gibi çeşitli halk şiiri türlerinin örneklerini sundular. Programda, canlı olarak sunulan dombra enstrümanının ezgileri  büyük beğeni toplarken aşıkların söz ustalığına dayalı atışmaları da ilgiyle izlendi. 
               Program içerisinde seyircilere ödüllü şiirsel sorular yöneltildi. Özellikle lügaz (Bilmece) yarışmasına yüksek bir katılım gerçekleşti. Sanatçılara program sonunda Ayvalık Anadolu Lisesi ve Halk Eğitim Merkezince hazırlanan kursiyerlerin ürettiği el işi eserler, plaket, yöresel ürünler ve kitaplardan oluşan armağanlar hatıra olarak takdim edildi.
              Sanatçılarımız, Ayvalık Anadolu Lisesi ve Ayvalık Halk Eğitim Merkezi kurumlarımızın dayanışmayla yürüttükleri bu gibi etkinlerin, önümüzdeki dönemlerde de geliştirilerek devam etmesinin, geleneksel kültürlerimizin yaşatılmasına büyük katkı sağlayacağını belirterek, katılımcılara ilgilerinden dolayı teşekkür ettiler.
              İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, her yıl   düzenlenen şölen için,  başta sanatçılarımız olmak üzere idarecilerimize ve emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz...

26-05-201726-05-201726-05-2017

Atatürk Cad.165 Ayvalık - 02663122207

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.